ԱԺ արտահերթ նիստում արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը կառավարության կառուցվածքային փոփոխությունները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելու ժամանակ նշեց, որ կառավարությունը չի ընդունել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի առաջարկությունը՝ Սփյուռքի նախարարությունը վերանվանել Սփյուռքի և հայրենադարձության նախարարություն:
Նախարարի խոսքով՝ առաջարկությունը քննարկման է դրվել, սակայն կառավարության դիրքորոշումն այն է, որ այս պահին նպատակահարմար չէ այդ առաջարկն ընդունել:
«Խնդիրը ոչ թե այդ առաջարկությունների հետ անհամաձայնությունն է, այլ ինստիտուցիոնալ առումով այս պահին կառավարության դիրքորոշումը, պատկերացումն անվանումների մասով այդպիսին է, որովհետև կա որոշակի տեսլական՝ ծրագրի հետ կապված: Եվ այդ առաջարկություններին հետագայում՝ ինստիտուցիոնալ վերանայումների շրջանակներում, անդրադարձ կկատարվի»,- ասաց Արփինե Հովհաննիսյանը: