Հայտնի է «Ազգային կոմիտեի» կազմըՀայտնի է «Ազգային կոմիտեի» կազմը
Ստեղծվելու է աշխատանքային խումբ, որ համակարգի գործողությունները․ Իշխան ՍաղաթելյանՍտեղծվելու է աշխատանքային խումբ, որ համակարգի գործողությունները․ Իշխան Սաղաթելյան
Կարող է դադարեցվել քրեական հետապնդումը. Սուրեն Մանուկյանի գործով բացահայտումներ է անում նրա պաշտպան Սերգեյ ՈսկանյանըԿարող է դադարեցվել քրեական հետապնդումը. Սուրեն Մանուկյանի գործով բացահայտումներ է անում նրա պաշտպան Սերգեյ Ոսկանյանը
Վախենում են Ադրբեջանից, Ալիևից. Արցախի նորընտիր նախագահին չշնորհավորելու միակ պատճառը դա է. ԽաչատրյանՎախենում են Ադրբեջանից, Ալիևից. Արցախի նորընտիր նախագահին չշնորհավորելու միակ պատճառը դա է. Խաչատրյան
Բուկլետ տպելով էիք զբաղված դրա համա՞ր չկարողացաք գիրք տպել. զոհվածի ծնողը՝ ԿԳՄՍ նախարարինԲուկլետ տպելով էիք զբաղված դրա համա՞ր չկարողացաք գիրք տպել. զոհվածի ծնողը՝ ԿԳՄՍ նախարարին
Նիդերլանդների հայերը նամակ փոխանցեցին Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանինՆիդերլանդների հայերը նամակ փոխանցեցին Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանին