Այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին, խորհրդարանում դեկտեմբերի 6-ին քննարկվում է «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ մտցնելու մասին օրինագիծը:
Ըստ ներկայացված օրինագծի՝ բոլոր նախկին զինծառայողները, ովքեր հաշմանդամ են դարձել մարտական ծառայության ընթացքում, այսուհետ կստանան զինվորական թոշակ՝ անկախ հաշմանդամության աստիճանի ստացման ժամկետից։
Այնուամենայնիվ, հարկ է նշել, որ Սահմանադրական դատարանը գործող օրենքը հակասահմանադրական է համարել: Ըստ օրենքի նախագծի՝ եթե այս պահի դրությամբ զոհված սպայի ընտանիքը ստանում է 60 հազար դրամ փոխհատուցում, ապա պաշտպանության նախարարության հատուկ ֆոնդը հավելյալ կվճարի ամսվա կտրվածքով 240 հազար դրամ:
Հավելենք նաև, որ ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Սմբատ Սաիյանը նշեց, որ 2020 թ. ականատես կլինենք երկարամժա զինվորական ծառայության կենսաթոշակի բարձրացմանը՝ հասցնելով այն 100.000 դրամի: