Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է ՀՀ ժողովրդական նկարիչ Մկրտիչ Սեդրակյանի (1922-2009) անհատական ցուցահանդեսը, որը նվիրված է վաստակաշատ արվեստագետի, մանկավարժի ծննդյան 90-ամյակին:
Ստեղծագործական ուրույն ձեռագրով ու հայրենասիրական պաթոսով առանձնացող նկարչի արվեստին հանրությունը ծանոթ է մի շարք անհատական ու բազմաթիվ հանրապետական ու արտասահմանյան ցուցահանդեսներից: Մ.Սեդրակյանի ստեղծագործական հարուստ ժառանգության մեջ կարևոր տեղ են գրավում պատմական անցյալի ու ներկայի ազգային հերոսական պայքարը պատկերող բազմաֆիգուր, մեծադիր կոմպոզիցիոն աշխատանքներ, քնարական տրամադրությամբ ու սիրով համակված հայրենիքի բնապատկերները, մարդու և բնության ներդաշնակությունը գովերգող հովվերգական կոմպոզիցիանները, պատմական անձերի ու մեր ժամանակակիցների դիմանկարները: Ցուցահանդեսը կազմված է բացառապես դիմանկարի ժանրի աշխատանքներից:
Մեկտեղված են Ազգային պատկերասրահին, ընտանիքին և մասնավոր անձանց սեփականություն հանդիսացող գործերը, որոնց մի մասը ցուցադրվում է առաջին անգամ: