Այս տարվա հունվարի մեկից ուժի մեջ է մտել քաղաքացիների եկամուտների հայտարագրման հաջորդ փուլը։ Եւ պարտադիր հայտարարագրման ենթակա է բոլոր վարձու աշխատողների 2024 թ.-ին ստացած եկամուտները։ «Փաստինֆո»- ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը՝ ավելացնելով, որ ներդրվող համակարգն ունի բազմաթիվ խնդիրներ։
Մասնավորապես՝ փաստացի գործում է կրկնակի հայտարարագրման մեխանիզմը։ Այսինքն՝ եթե անձն արդեն իսկ հայտարարագիր ներկայացնում է որպես պաշտոնյայի ընտանիքի անդամ, ապա, միեւնույն է, պետք է առանձին ևս հաստատի իր եկամուտները՝ Պետական եկամուտների էլեկտրոնային գործիքով, ինչու անձը ավտոմատ չի նույնականացվում պարզ չէ։
«Այս համակարգն ընդունվել է այս իշխանությունների օրոք, թե ինչ դժվարություններ կունենան քաղաքացիները ՊԵԿ-ի էլեկտրոնային այդ համակարգից օգտվելիս, պարզ կլինի առաջիկայում, բայց 2022 թ.-ին ընդունված օրենքը փուլ առ փուլ ուժի մեջ է մտնում ու քաղաքացիները պետք է ուշադիր լինեն, որ ավելորդ բարդություններ չունենան»,- հավելեց պատգամավորը՝ նկատելով, որ, եթե պաշտոնյան իրեն կարող է թույլ տալ օգնականի օգնությամբ կամ ինքնուրույն լրացնել իր հայտարարագիրը, ապա քաղաքացին, ամենայն հավանականությամբ, պետք է իր «գլխի ճարը» տեսնի։
Նյութն ամբողջությամբ՝ սկզբնաղբյուր կայքում: