ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը շատ հակիրճ ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության 2016 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվությունում իր գլխավորած հանձնաժողովին բաժին ընկնող մասը: Նա նշեց, որ 2016 թվականի բյուջեն կազմել է 300 մլն դրամ:
«Նախորդ տարվա համեմատ` 3 մլն դրամի չափով տնտեսումներ են եղել: Ծախսերի հիմնական մասն աշխատավարձերի ֆոնդին է բաժին ընկնել»,- ասաց Շաբոյանը:
Նա ընդգծեց, որ տնտեսության բոլոր ոլորտներն իրենց ուշադրության կենտրոնում են: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ կենտրոնացվածության բարձր աստիճան չունի սպասարկման ոլորտը: «Կան շուկաներ, որտեղ կենտրոնացվածության աստիճանը համեմատաբար բարձր է, դա վերաբերում է սննդամթերքի շուկային, այդ պատճառով այստեղ գնագոյացման հաշվարկներ անում ենք, հետևում ենք, որ այդ ոլորոտներում տնտեսվարողները չօգտվեն իրենց գերիշխող դիրքից»,- հավելեց Շաբոյանը: