Բարսելոնայի Փաստաբանների միության Միջազգային քրեական արդարադատության հանձնաժողովը (Icab) «Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման» կոչ է արել կոտորածների 100-րդ տարելիցի առթիվ կազմակերպված համաժողովում: Կլոր սեղանը մեկնարկել է ապրիլի 28-ին` «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը. միջազգային ճանաչում» հարցի քննարկումով:
Ապրիլի 29-ին հրապարակված հաղորդագրության համաձայն` հանձնաժողովի նախագահ Խուան Մերելո-Բարբերան համաժողովում կարևորել է պատմական հիշողության նշանակությունը և ընդգծել անհրաժեշտությունը, որ «ԵՄ երկրները միջազգային մակարդակով ճանաչեն 1915 թվականին հայերի դեմ իրականացված հարձակումների իրականությունը»:
Բարսելոնայի Փաստաբանների միության Միջազգային քրեական արդարադատության հանձնաժողովը գտնում է, որ Հայաստանը «արժանի է այս միջազգային ճանաչմանը, քանի որ այդ կոտորածները դատապարտող միջազգային վճռի բացակայությամբ անհրաժեշտ է, որ ԵՄ անդամ երկրները ճանաչեն եղելությունը: Այս քայլը կարող է ծառայել որպես իրավական փաստաթուղթ հայերի համար, ովքեր առնվազն կունենան միջազգային հանրության բարոյական ճանաչումը»: