Ադրբեջանի արդարադատության նախարարությունը սկսել է ազգանունների վերջավորությունները փոխելու իրական գործընթաց:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկացնում են, որ վերջերս Քաղաքացիական կացության գրանցման բոլոր բաժանմունքները ծառայողական նամակներ են ստացել` նախարարության նոտարիատի եւ գրանցման վարչության ղեկավար Իլհար Մամեդովի ստորագրությամբ:
Նամակում նշվում է, որ անկախացումից հետո քայլեր են ձեռնարկվում ազգանունները ազգային-հոգեւոր ավանդույթներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ: Ադրբեջանի գիտությունների ակադեմիայի տերմինաբանության վարչությունը որոշում է կայացրել ադրբեջանական ազգանունների ձեւավորման վերաբերյալ: Արդյունքում` անցած ժամանակաշրջանում ավելի քան 500 հազար մարդ փոխել է ազգանունների -ով, -եւ վերջավորությունները -լը, -լի, -լու, -զադե, -օղլու եւ այլ վերջավորություններով:
Քաղաքացիական կացության գրանցման բոլոր բաժանմունքներին հանձնարարվել է, հաշվի առնելով վերը նշվածը, տեղեկություններ տալ իրենց դիմողներին: