2893 դիտում, 1 օր առաջ - 2025-03-31 15:55
Թուրքիայում ընդդիմությունն առաջարկել է հանրահավաքներ անցկացնել ամբողջ երկրում
Թուրքիայի ընդդիմությունը հայտարարել է, որ միլիոնավոր քաղաքացիներ կմասնակցեն շաբաթ օրը Ստամբուլում բողոքի ակցիային և կոչ են արել ցույցերը տարածել ամբողջ երկրում՝ նախապես սահմանված ժամանակացույցի համաձայն։ Այս մասին հայտնում է Коммерсант-ը
Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության (CHP) առաջնորդ Օզգյուր Օզելը հայտարարել է արտահերթ ընտրությունների և Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ազատ արձակման համար ավելի քան 28 միլիոն ստորագրություն հավաքելու իր մտադրության մասին. թիվը հատուկ է ընտրված, այդքան մարդ է քվեարկել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի օգտին 2023 թվականի ընտրություններում։
Բողոքի ցույցերը Ստամբուլի կենտրոնից մինչև ծայրամասեր ապակենտրոնացնելու ընդդիմության որոշումը պայմանավորված է ձերբակալությունների զգալի թվով։
Իմամօղլուի ձերբակալությունից ի վեր՝ մարտի 19-ին, իրավապահ մարմինները ձերբակալել են մոտ 2000 մարդու, որոնցից ավելի քան 260-ը բերման են ենթարկվել։