Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել է, որ 2023 թվականին Ուկրաինայի Զինված ուժերը կորցրել են ավելի քան 215 հազար մարդ։ Այս մասին գրում է interfax.ru-ն:
«Ռուսական զորքերի խմբերը մեթոդաբանորեն նվազեցնում են Ուկրաինայի զինված ուժերի մարտական ներուժը: Անցած տարվա ընթացքում հակառակորդի կորուստները գերազանցել են 215 հազար մարդ և 28 հազար միավոր զենք ցուցանիշները»,- երեքշաբթի ասել է Շոյգուն Ռուսաստանի զինված ուժերի ղեկավարության հետ նիստի ժամանակ:
ՌԴ ՊՆ ղեկավարը նաև հայտարարել է, որ Կիևի՝ ուկրաինական բանակի շարքերը համալրելու հնարավորությունների որոնումը միայն կերկարաձգի ռազմական հակամարտությունը։
«Արևմտյան կուրատորների դրդմամբ Կիևի ռեժիմը շարունակում է սպանդի տանել իր զինվորներին և ցանկացած հնարավորություն է փնտրում ուկրաինական բանակի շարքերը համալրելու համար: Իհարկե, դա չի փոխի իրավիճակը ռազմական շփման գծում, սակայն. միայն կերկարաձգի ռազմական հակամարտությունը»,- ասել է Շոյգուն։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ «չնայած ուկրաինական կազմավորումների մարդկային ռեսուրսների սպառմանը և մարտի դաշտում արդյունքների բացակայությանը, ԱՄՆ-ը հանգիստ փորձում է իրագործել համաշխարհային առաջնորդության իր հավակնությունները՝ ուկրաինացիների կյանքի գնով»:
Շոյգուն ասել է, որ ռուս զինվորականները հետևողականորեն հասնելու են հատուկ ռազմական գործողության նպատակներին։ Նրա խոսքով՝ ռուսական զորքերը պահպանում են ռազմավարական նախաձեռնությունը Հյուսիսային ռազմական օկրուգի գոտում մարտական շփման գծի ողջ երկայնքով։