Թուրքերի ավելի քան 50 տոկոսը չի վստահում պետական հաստատություններին, ինչպիսիք են Կրոնական հարցերի վարչությունը (Diyanet), Թուրքիայի վիճակագրական ինստիտուտը (TÜİK) եւ Կենտրոնական բանկը, ասվում է Aksoy Research-ի ուսումնասիրության մեջ:
Սոցիոլոգիական հետազոտությունը ցույց է տվել, որ պետական բոլոր մարմիններից TÜİK-ն ամենաքիչ վստահությունն է առաջացնում՝ մասնակիցների 57,5%-ը նշել են, որ իրենք քիչ են վստահում կամ ընդհանրապես չեն վստահում գերատեսչությանը, հաղորդում է TELE1-ը։
Diyanet-ի նկատմամբ վստահությունը նույնպես ցածր է եղել՝ 53,4 տոկոսը նշել է, որ քիչ կամ ընդհանրապես չի վստահում նրան, մինչդեռ Կենտրոնական բանկի նկատմամբ անվստահության մակարդակը կազմել է 56,7 տոկոս:
Իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) ընտրողները ցուցաբերել են հաստատությունների նկատմամբ վստահության ամենաբարձր մակարդակը: ԱԶԿ-ի ընտրողները 42 տոկոսով վստահում են TÜİK-ին, մինչդեռ Կենտրոնական բանկի եւ Diyanet-ի հանդեպ վստահությունը համապատասխանաբար կազմում է 49,3 եւ 55,8 տոկոս: