Ամերիկյան The National Interest ամսագիրը հրապարակել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի «Երկրորդ աշխարհամարտի 75-ամյակի իրական դասերը» («The Real Lessons of the 75th Anniversary of World War II») հոդվածը, որտեղ հեղինակը ներկայացնում է Երկրորդ աշխարհամարտի ժառանգության համապարփակ գնահատականը։
Հոդվածում, մասնավորապես, ասվում է. «Հայրենական Մեծ պատերազմի ավարտից անցել է յոթանասունհինգ տարի: …Սովետական Միությունը, որը հավակնում էր նացիզմի դեմ հզոր, ջախջախիչ հաղթանակի և փրկեց ամբողջ աշխարհը, անհետացավ: Բացի այդ, այդ պատերազմի իրադարձությունները վաղուց հեռավոր հիշողություն են դարձել նույնիսկ մասնակիցների համար: Եվ ինչո՞ւ է Ռուսաստանը մայիսի 9-ը նշում որպես ամենամեծ տոն»։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ Պուտինն ավարտել է Երկրորդ աշխարհամարտի մասին հոդվածը: