Փարիզի Աստվածամոր տաճարի դիմացի հրապարակը այսօր բացվել է այցելուների համար. այս մասին գրում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն, նշելով՝ այն հրդեհից հետո փակ է եղել ավելի քան մեկ տարի:
Հրապարակի փակ լինելու պատճառը հրդեհից հետո առաջացած կապարային աղտոտումն էր: Մայր տաճարի և հարակից տների տարածքում կապարի կոնցենտրացիայի մակարդակը երբեմն մի քանի անգամ գերազանցում է թույլատրելիի սահմանը, ինչը պահանջում էր բազմաստիճան մաքրում, որի ընթացքում, մասնավորապես, վերամշակվել են նստարանները, լույսերը և հողը:
Հրապարակի բացման առթիվ այնտեղ էին Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ֆրանկ Ռիեստերը և Փարիզի արքեպիսկոպոս Միշել Օպետին: Նշվում է, որ կորոնավիրուսի պանդեմիայով պայմանավորված՝ նրանք բոլորը կրել են դիմակ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Փարիզի Աստվածամոր տաճարում 2019թ. ապրիլի 15-ին հրդեհ էր բռնկվել: Դրա հետևանքով փլուզվել էր տաճարի կենտրոնական ծայրաձողը և տանիքը, մեծապես վնասվել էր եկեղեցու ներքին հարդարանքը: