Պէյրութի մէջ Արաբական Միացեալ Էմիրութեանց դեսպան Համատ Սայիտ Շամսի Եարզէի իր բնակարանին մէջ ընդունեց ՀՅԴ Լիբանանի Կեդրոնական կոմիտէի ներկայացուցիչ Յակոբ Բագրատունին եւ զբօսաշրջութեան նախարար Աւետիս Կիտանեանը:
Մէկուկէս ժամ տեւած հանդիպումին քննարկուեցան Լիբանանի ընդհանուր իրավիճակը, Արաբական Միացեալ Էմիրութեանց եւ Լիբանանի յարաբերութիւնները, ինչպէս նաեւ լիբանանահայութեան հետ առնչուող խնդիրներ:
Դեսպան Շամսի բարձրօրէն գնահատեց ՀՅ Դաշնակցութեան եւ Լիբանանի հայութեան դերակատարութիւնը երկրի քաղաքական կեանքին մէջ` միաժամանակ յիշելով, որ Էմիրութիւնները` իբրեւ պետութիւն եւ ժողովուրդ, բացառիկ գնահատանք ունին հայութեան նկատմամբ, իբրեւ օրինակելի քաղաքացիներ եւ իրենց բնակած երկիրներուն յառաջդիմութեան նպաստող զանգուած:
Յատուկ անդրադարձ կատարուեցաւ Միջին Արեւելքի մէջ Թուրքիոյ դերակատարութեան եւ այդ իմաստով անոր սնուցած նոր օսմանական քաղաքականութեան ու վարքագիծին:
Դեսպան Շամսի, քաջածանօթ ըլլալով հայ ժողովուրդի կրած տառապանքներուն, յուզումով յիշեց վերջերս իր կատարած այցելութիւնը Անթիլիասի Նահատակաց մատուռ եւ Ժիպէյլի Ցեղասպանութեան որբերու թանգարան:
Հանդիպումի աւարտին, ՀՅԴ պատուիրակութիւնը ճաշի հիւրը եղաւ Արաբական Միացեալ Էմիրութեանց դեսպանին: