Ձայների` 43 կողմ, 12 դեմ հարաբերակցությամբ Երեւանի քաղաքապետարանի ավագանու նիստում ընդունվեց Արամ Մանուկյանի արձանի տեղադրման որոշումը՝ ըստ Դավիթ Մինասյանի էսքիզի:
Խմբակցություններից «Երկիր ծիրանի»-ն հայտնեց, որ չի մասնակցելու քվեարկությանը: «Ելք» խմբակցությունը հայտնեց, որ դեմ է քվեարկելու՝ պատճառաբանելով, որ մրցույթն անցկացվել է անարդար, Դավիթ Մինասյանի էսքիզը ներկայացված չի եղել մրցույթին:
Ի պատասխան «Ելք»-ի մեղադրանքի, փոխքաղաքապետ Արամ Սուքիասյանը հայտարարեց, որ Արամ Մանուկյանի արձանը տեղադրելու համար մրցույթը երկու փուլ է ունեցել: Ըստ նրա` մրցույթի առաջին փուլում ներկայացված որևէ աշխատանք բարձր գնահատականի չի արժանացել, այդ պատճառով էլ երկրորդ փուլ է եղել:
«Մրցույթի երկրորդ փուլում հանձնաժողովի անդամ են եղել ոչ միայն մասնագետները, այլ նաև քաղաքական գործիչներ: Հանձնաժողովի 11 անդամներից 7-ը կողմ է քվեարկել ներկայացված աշխատանքին»,- ասաց փոխքաղաքապետը: