Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հանձնարարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար Մեյիր Բեն-Շաբատին ՄԱԿ-ի Միջին Արևելքի խաղաղության գործընթացում հատուկ համակարգողի միջոցով պարզել, թե ինչպես է Իսրայելը կարող օգնել Լիբանանին:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ պաշտպանության նախարար և փոխարինող վարչապետ Բենի Գանցը և Արտաքին գործերի նախարար Գաբի Աշկենազին Լիբանանի կառավարությանը բժշկական հումանիտար օգնություն են առաջարկել միջազգային ուղիներով՝ նավահանգստում տեղի ունեցած հզոր պայթյունից հետո:
«Վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի կողմից մարդասիրական բժշկական օգնության հաստատումից հետո նա հանձնարարել է Ազգային անվտանգության խորհրդի ղեկավար Մեյիր Բեն-Շաբատին խոսել ՄԱԿ-ի հատուկ բանագնաց Մլադենովի հետ՝ պարզելու, թե Իսրայելը ինչ կարող է անել Լիբանանի համար», - ասվում է վարչապետի Twitter- ի պաշտոնական գրառման մեջ: