Անկարան դատապարտել է ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարների որոշումը Կիպրոսի տարածքային ջրերում իրականացվող հորատման աշխատանքների առնչությամբ և մտադիր է դրա հետ կապված վերանայել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ մի շարք ոլորտներում. հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում անելով Թուրքիայի ԱԳՆ հաղորդագրությանը:
Ավելի վաղ Կիպրոսի կառավարությունը դատապարտել էր Թուրքիայի՝ իր տնտեսական գոտու սահմաններում՝ ծովում, հորատման նոր աշխատանքներ իրականացնելու մտադրությունը:
ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարները հրահանգել են Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու առաջարկ նախապատրաստել՝ պայմանավորված Կիպրոսի մոտ նախատեսված հորատման աշխատանքներով: Նիստի ավարտին ընդունված հայտարարությամբ՝ ԵՄ ներկայացուցիչները, միևնույն ժամանա, կոչ են անում անհապաղ ջանքեր գործադրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում՝ Սիրիայի հյուսիսում թուրքական ռազմական գործողություններին վերջ դնելու համար:
Անկարան ԵՄ-ին մեղադրել է կիպրոսցի թուրքերի շահերն անտեսելու մեջ՝ սպառնալով վերանայել համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի՝ Թուրքիայի ռազմական գործողությունները Սիրիայում անմիջական սպառնալիք են պարունակում ԵՄ անվտանգության համար: