ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվում է կառավարության կողմից ներկայացված «ԱԱՀ-ի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը:
Հիմնական զեկուցող` էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ օրինագծի ընդունումը պայմանավորված է նրանով, որ տնտեսության մի շարք ոլորտներում միջազգային դոնոր կազմակերպությունները, որոնք դրամաշնորհների տեսքով ցանկանում են աջակցություն ցուցաբերել, կամ բյուջետային ծրագրեր կան, որոնք դրամաշնորհներով են իրականացվում, հարկվում են ԱԱՀ-ով, ինչը խոչընդոտում է ծրագրերի արդյունավետությանը և ինտենսիվ ծրագրերի իրականացմանը: Առաջարկվում է ազատել ԱԱՀ-ից այդ բյուջետային դրամաշնորհային ծրագրերը:
Նախարարը շեշտեց, որ ոչ բոլոր գործարքներն են ազատվում ԱԱՀ-ից, այլ այն գործարքները, որոնք որակվել են որպես դրամաշնորհային և կառավարության մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից արժանացել դրական եզրակացության: