«Երբ անջատում է լինում՝ սպառողը վերաբերում է ՀԷՑ-ին այնպես, կարծես հենց ՀԷՑ-ն է մեղավոր, որ անջատվեց։ Բայց էներգոհամակարկարգը կառուցված է արտադրողներից, հաղորդողներից, բաշխողներից և սպառողներից։ Այս 4 մասնակիցներն էլ իրենց պատասխանատվությունն ունեն, որևէ մեկի մոտ վթարները բերում է նաև այլ բաժանորդների հոսանքազրկման, որը սպառողները որպես կանոն վերագրում են ՀԷՑ-ին։
Մինչդեռ վերջին աղմկահարույց, նաև կառավարության նիստի ժամանակ անջատումների հիմքով ստեղծված հանձնաժողովի արձանագրությունը վկայում է, որ դա պայմանավորված էր Բարձրավոտ էլեկտրական ցանցերում տեղի ունեցած վթարով։ Ընդ որում՝ ԲԷՑ-ում վթարները բերում են հենց մասշտաբային անջատումների։ Վերջերս անգամ նաև Աջափնյակում էր տեղի ունեցել մասսայական անջատում, որը նույնպես պայմանավորված էր ԲԷՑ-ում վթարով, չեմ ասում՝ մեր մոտ չի լինում, բայց բոլոր բաղադրիչներում վթարները վերագրվում է ՀԷՑ-ին, ինչի արդարացի չէ»,-հրավիրված ասուլիսի ժամանակա ասաց ՀԷՑ տեխնիակական տնօրեն Դավիթ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով ՝ բուռն կառուցապատումների հետևանքով առաջացել է էլեկտրամատակարարման հզորությունների լուրջ դեֆիցիտ։
Մանրամասն՝ տեսանյութում;