Ես Մուշի Խրավշար գյուղի իմ պապերի հետնորդն եմ, որոնք գաղթել են իրենց հայրենի հողից Ցեղասպանության պատճառով ինչպես հադրութեցին, շուշեցին, քարինտակցին գաղթեցին իրենց հայրենի հողից վերջին 44-օրյա դավադիր պատերազմի հետևանքով՝ ըստ Yerkir.am-ի ասաց ՀՅԴ անդամ Գոռ Սարգսյանը Երևանի Հանրապետության հրապարակում՝ «Զարթնիր լաո» խորագրով Ջահերով երթի մեկնարկից առաջ դիմելով հավաքվածներին։
«100 և ավելի տարի առաջ մեր թշնամիների նպատակն ու երազանքը չիրականացավ․ հայ մարդը ոչ միայն կարողացավ վերականգնվել և չկոտորվեց, այլև ստեղծեց պետություն և այդ պետության հիմքով 90-ականների սկզբին վաստակեց անկախություն, հաղթեց Արցախյան առաջին պատերազմում և թույլ չտվեց, որ Արցախն անցնի Ադրբեջանի կազմն ու ցեղասպանվի»,-ասաց նա։
Երբ Հայաստանը գտնվում է թրքացման, Արցախը՝ հայաթափման ճանապարհին, նշեց Գոռ Սարգսյանը, որպես դաշնակցական երիտասարդ՝ մենք ձեզ առաջարկում ենք պայքար, պայքար հանուն մեր արժանապատվության, պայքար հանուն ուժեղ պետության։
Ջահակիրները միաձայն վանկարկեցին՝ պայքար։