Ի պատասխան «Ազգ»-ի խմբագրի այն հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանի Սփյուռքի նախարարը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի` Եվրախորհրդարանում արված հայտարարությունը` «եթե Հայաստանը հաղթահարի Սփյուռքի վախը, ապա հարցերը կկարգավորվեն», ՀՀ Սփյուռքի նախարարը պատասխանում է.
«Հայկական սփյուռքը Օսմանյան կայսրության իրականացրած ցեղասպանության հետեւանք է, եւ Սփյուռքից պետք է վախենա Թուրքիան, քանի որ, ի վերջո, պարտավոր է պատասխան տալ հայրենազրկված Սփյուռքին: Այսօր ի գիտություն պետք է ասեմ, որ Սփյուռքը Հայաստանի հպարտությունն է, հզորությունն է, նրա շարունակությունը:
Հայաստանը չի վախենում Սփյուռքից, քանի որ Սփյուռքում ապրողները մեր քույրերն ու եղբայրներն են, Մայր Հայրենիքը նաեւ նրանցն է, եւ Ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման հարցում Հայաստանի եւ Սփյուռքի մոտեցումները նույնն են: Հայաստանը եւ Սփյուռքը համազգային խնդիրներում միասնական են»: