Հայ ժողովրդի արտագաղթի տեմպերը վերջին ամիսներին սկսել են զարմացնել անգամ «Զվարթնոց» օդանավակայանի անձնակազմին: Օդանավակայանի աշխատակիցներից մեկը տխուր ու ուշագրավ պատմություն պատմեց: Հայաստանից մեկնող քաղաքացիներից մեկը տոպրակ է դրել անձնագրերը ստուգող աշխատակիցների սեղանին: Երբ նրան զգուշացրել են, որ «վեշը» այդ սեղանին դնելու փոխարեն դնի կշեռքին, նա դառը քմծիծաղով պատասխանել է, թե դա «վեշ» չի, այլ իրենց` մեկնողների անձնագրերի տոպրակը: Տոպրակում 120 անձնագիր է եղել, իսկ Հայաստանից մեկնողի կողքին կանգնած են եղել նրա ընկերները 119 մարդ, բոլորը` տղամարդիկ: Ընդ որում` նրանք եղել են մեկ գյուղից եւ ուղեւորվել են Ուֆա:
Մեր տեղեկություններով` հայերի աննախադեպ հոսք է սկսվել եվրոպական երկրներ: Դատելով ՀՀ քաղաքացիների ուղեբեռից, որում տեղ են գտնում հայկական դոշակ-վերմակները, կարելի է տխուր հետեւություն անել. նրանք հեռանում-փախչում են Հայաստանից` այլեւս չվերադառնալու նպատակով: