Արդեն տեղեկացրել ենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կայցելի Վատիկան, և դա Թուրքիայի նախագահի մակարդակով անցած 59 տարվա ընթացքում առաջին այցը կլինի:
REGNUM-ը կարծիք է հայտնել, որ Էրդողանը Վատիկանում Հռոմի պապի հետ փետրվարի 5-ին կայանալիք հանդիպումը կարող է օգտագործել Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար։
«Հնարավոր է, որ Էրդողանը ցանկանա օգնություն խնդրել Հռոմի պապից Հայաստանի հետ հաշտվելու հարցում, ինչը կօգնի նրան լավացնել իր վարկանիշը միջազգային հարթակում և լուծել հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա որոշ հարցեր: Հռոմի պապը հայ-թուրքական կոնֆլիկտի լուծման գործում միջնորդի` շատ հարմար թեկնածու է, քանի որ Վատիկանը վստահություն է վայելում Հայաստանի կողմից և որևէ կերպ ներքաշված չէ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բարդ գործընթացում»,- գրում է գործակալության թղթակից Ստանիսլավ Ստրեմիդլովսկին: