Մարդկանց խորհուրդ է տրվում հակաբիոտիկներ ընդունելու փոխարեն մեկնել հանգստյան վայրեր:Այսպես են կարծում Բրիտանիայի էպիդեմոլոգիական կենտրոնում: Հակաբիոտիկների 20 տոկոսը, որպես կանոն, անհրաժեշտ չեն հիվանդներին, քանի որ համապատասխան հիվանդությունները անցնում են իրենք իրենց: Դեղամիջոցների չարաշահումը կարող է հանգեցնել հակաբիոտիկների նկատմամբ միկրոօրգանիզմների դիմադրողականության մեծացմանը: Ուստի հիվանդները պետք է իրենց ներդրումն ունենան ինֆեկցիաների աճի կանխարգելմանը, նշում են մասնագետները: Հակաբիոտիկների ընդունումը կարևոր է սեպսիսի, թոքաբորբի, բակտերիալ մենինգիտի և այլ ծանր ինֆեկցիոն հիվանդությունների ժամանակ: Առավել թեթև հիվանդությունների դեպքում հակաբիոտիկների օգուտը համարյա աննշան է:Օրինակ` հազը կամ բրոնխիտը կարող է անցնել երեք շաբաթվա ընթացքում , այն դեպքում, երբ հակաբիոտիկները կօգնեն արագացնել այդ պրոցեսը հասցնելով մի քանի օրվա: