Այսօր Ֆրանսիա նախագահ Ֆրանսու Օլանդի հետ համապետղ ասուլիսի ժամանակ ի պատասխան ֆրանսիական «Լա Ֆիգարո» պարբերականի լրագրողի հարցին, Սերժ Սարգսյանն անդրադարձավ հայ-ռուսական հարաբերություններին: Սերժ Սարգսյանը նախ ընգծեց, որ հայ-ռուսական ջերմ հարաբերությունների հիմքը դարավոր բարեկամություն է:
«Մենք շատ երկար ժամանակ ապրել ենք մի պետության, մի պետականության մեջ: Կապված ենք մշակույթով, տնտեսական հարաբերություներով: Որեւէ մեկի համար տարօրինակ չէր ՀՀ-ի ցանկությունը անդամակցել ՄՄ-ին, որովհետեւ տնտեսական փոխկապպակցվությունը բարձր մակարդակի վրա է: Մենք ՌԴ-ի հետ ունենք երկկողմ բարեկամության պայմանագիր, անվտանգության միեւնույն համակարգում ենք: ՄՄ-ն որոշակի առավելություններ է տալիս անդամ երկրներին: Անդակամցելով ՄՄ-ին չենք դադարեցնում կամ իսպառ վերացնում ԵՄ-ի հետ հարաբերւթյյունները», -հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը եւ ընգծեց, որ «ցանկալի կլինի, որ ասոցացման առանձնակի առաջարկություն լինի ՀՀ-ի համար»: