Եվրամիությունը վճռական է իր արտաքին սահմանները երրորդ երկրներից պաշտպանելու հարցում. այս մասին հայտարարություն է տարածել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեֆ Բորելը՝ հույն-թուրքական սահմանին Կաստանիես անցակետ այցի ընթացքում։
Նշվում է՝ Հունաստանի արտգործնախարար Նիկոս Դենդիասի հետ թուրք-հունական սահման այցելած Բորելը տեղում զննել է մարտից ի վեր փակ անցակետը։
ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան հայտարարել է՝ ԵՄ-ն ամբողջությամբ աջակցում է Հունաստանի ինքնիշխանությանը՝ անդրադառնալով թուրքական ռազմական ինքնաթիռների կողմից հույն-թուրքական օդային սահմանները, և Էգեյան ու Միջերկրական ծովերում թուրքական ռազմանավերի կողմից 2 երկրների ծովային սահմանները խախտելու դեպքերին։
Միևնույն ժամանակ նա ասել է՝ Հունաստանի ու Թուրքիայի, ինչպես նաև ԵՄ-ի համար ձեռնտու է առկա դժվարությունները հետևում թողնելը, ինչին ի պատասխան Հունաստանի ԱԳ նախարարը հայտնել է, որ իրենք պատրաստ են Թուրքիայի հետ բանակցություններին, սակայն դրանք չեն կարող կայանալ օրենքի խախտումների ու սպառնալիքների ուղեկցությամբ։