Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին մեղադրել է քրդերի ու սիրիացիների սպանության մեջ, նաև հայտարարել, որ Էրդողանի օրոք Թուրքիան վերածվում է մռայլ բռնապետության. հայտնում է
РИА Новости-ն:
Նման հայտարարություն վարչապետն արել է ի պատասխան Էրդողանի քննադատությանը Իսրայելի` պետության հրեական բնույթի մասին օրենքի հասցեին: Էրդողանը մասնավորապես այն որակել էր որպես ռասիստական, ֆաշիստական և սիոնիստական քաղաքականության ապացույց` հավելելով, որ որոշ իսրայելցի պաշտոնյաների շրջանում «գերեզմանից հառնել է Հիտլերի հոգին»:
«Էրդողանը սպանում է սիրիացիներին ու քրդերին, բանտեր նստեցնում իր տասնյակհազարավոր քաղաքացիների: Պետության հրեական բնույթի մասին օրենքի վրա մեծ «ժողովրդավար» Էրդողանի հարձակումը հաճոյախոսություն է օրենքի մասին: Թուրքիան Էրդողանի օրոք վերածվում է մռայլ բռնապետության: Մինչդեռ Իսրայելը ապահովում է իր քաղաքացիների իրավահավասարությունը` ինչպես օրենքի ընդունումից առաջ, այնպես էլ` հետո,- ասել է Նեթանյահուն:
Անցյալ շաբաթ Իսրայելի խորհրդարանը սահմանադրական օրենք է ընդունել պետության հրեական բնույթի մասին, որը բողոքի ալիք է բարձրացրել արաբական փոքրամասնության շրջանում: