Թուրքական բանակի հայազգի զինծառայող Սեւակ Շահին Բալըքչի սպանության գործով դատական առաջին նիստը տեւել է մոտ 13 ժամ, ինչից հետո դատարանի որոշմամբ մարդասպան Քըվանչ Աղաօղլուն ազատ է արձակվել` երկրից չհեռանալու պայմանով:
Դատավարության առաջին նիստի ընթացքում դատարանը լսել է մեղադրյալ Աղաօղլուի, ինչպես նաեւ բազմաթիվ վկաների ցուցմունքները:
Ինչպես տեղեկացնում է «Սաբահ» օրաթերթը , դատական հաջորդ նիստի ընթացքում դատարանը լսելու է Սեւակի նշանածի` Մելանի Քումրույանին, ով պնդում է, թե Սեւակի հետ լարված հարաբերությունների մեջ են եղել զորամասի հրամանատարները:
Հիշեցնենք, որ Քըվանչ Աղաօղլուի դեմ ցուցմունք էին տվել նաեւ թուրքը ընկերները: «Մոտ կես ժամ ուրախ մթնոլորտում աշխատելուց հետո Քըվանչ Աղաօղլուն մի րոպեի ընթացքում ուսից իջեցրեց զենքն ու այն ուղղեց Սեւակ Շահին Բալըքչըի վրա եւ կրակ բացեց»,- ըստ թուրքական Etha գործակալության` իր ցուցմունքում ասել է զինծառայող Հալիլ Էքշին` հերքելով Աղաօղլուի այն պնդումները, թե «զենքն ուսից իջեցնելու պահին պատահմամբ է կրակել»:
Հիշեցնենք, որ Սեւակ Շահին Բալըքչըն սպանվել էր ապրիլի 24-ին: