Հոկտեմբերի 28-ին Հայաստանը, Միացյալ Թագավորության հետ միասին, դարձել է ԵՄ-ի COVID-19 թվային վկայագրերի համակարգի մաս։ Այս մասին հայտնում է SchengenVisaInfo.com-ը։
Եվրոպական հանձնաժողովը երկու որոշում է կայացրել Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի կողմից տրամադրված COVID-19 վկայագրերի համարժեքության վերաբերյալ՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստված ճանապարհորդների, վիրուսից ապաքինվածների և COVID-19-ի համար բացասական թեստ ստացածների համար։
«Լավ լուր Մեծ Բրիտանիա և Հայաստան մեկնողների համար: Այսօր մենք երկու նոր որոշում ենք կայացրել, որոնք հաստատում են, որ այս երկու երկրների կողմից տրված COVID-19 վկայագրերը համարժեք են ԵՄ-ի COVID-19 թվային վկայականին»,- ասվում է ԵՄ հանձնաժողովում այսօր թվիթերում:
Այսինքն՝ հոկտեմբերի 29-ից Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունների կողմից տրված COVID-19 վկայականները կճանաչվեն նույն պայմաններով, ինչ ԵՄ-ի COVID-19 թվային վկայականները։