Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախում վիրավորվածների ճնշող մեծամասնության մոտ առկա են ականապայթյունային վիրավորումներ. հոկտեմբերի 6-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Վիրավորումների ճնշող մեծամասնությունը` գրեթե 100 տոկոսը, ականապայթյունային են, ոչ հրազենային, որովհետև փաստացի սա օդային, հրետանային կամ թռչող սարքերով պատերազմ է: Մեր վիրավորների մարմիններում բազմաթիվ բեկորներ կան, և հենց այդ բեկորները կա'մ պայթյունի ուղիղ ուժն է, որն առաջացնում է վիրավորումը, կա'մ, դժբախտաբար, նաև մահը»,- նշեց Թորոսյանը:
Վիրավոր զինծառայողների թիվը նշելու վերաբերյալ հարցին նախարար Թորոսյանը հրաժարվեց պատասխանել՝ նշելով, որ անհրաժեշտության դեպքում պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է բոլոր տեղեկությունները:
Նրա խոսքով՝ Արցախի Հանրապետության թե՛ քաղաքացիական և թե՛ ռազմական բժշկական հաստատություններն ապահովված են անհրաժեշտ դեղորայքով, համապատասխան պարագաներով և բժշկական սարքավորումներով: Արյան պաշարներ նույնպես կան: