ԱԺ-ում «ՀՀ 2018 թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարար Վահան Մարտիսրոսյանից «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արամ Սարգսյանը հետաքրքրվեց՝ արդյո՞ք նախարարության 5-ամյա ծրագրում նախատեսված է Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցումը։
«Այսօր Հայաստանն ունի ստորագրված պայմանագիր տրված ընկերության հետ, որը պարտավորություն է վերցրել ներդրումային ծրագիր ներկայացնել Հայաստան-Իրան երկաթգիծը կառուցելու համար։ Քննարկումներն այդ ընկերության հետ շարունակվում են։ Արդյունքների մասին տեղյակ կպահենք»,- պատասխանեց Մարտիրոսյանը։
Պատգամավորը նաև հետաքրքրվեց՝ ինչ քայլեր են արվում Հայաստանի երկաթուղու արդիականացման համար։ Վահան Մարտիրոսյանը պատասխանեց, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ»-ի ներդրման ծրագրերը 100. 3 տոկոսով կատարվում են և վերահսկվում: «Այդ ծրագրերը հիմա շատ ավելի խիստ հսկողության տակ են, և ցանկացած ներդրումային ծրագրի համար մինչև նախագիծ չի ներկայացվում, մենք այն չենք հաստատում»,- շեշտեց նախարարը։