Իրանի Իսլամական Հանրապետության Խորհրդարանի նախկին պատգամավոր (2012-2020թթ.), տեխնիկական գիտությունների դոկտոր պրոֆեսոր, պատմական գիտությունների թեկնածու, ՀՅԴ պաշտոնաթերթ «Դրօշակ» նախկին խմբագիր Կարեն Խանլարին գրում է․
««ՀՀ-ն, Հայաստանի ժողովուրդը ուզո՞ւմ է շարունակել Ղարաբաղյան շարժումը, թե չի ուզում շարունակել: Ես ազնիվ գտնված չեմ լինի, եթե շատ ուղիղ այս ամբիոնից իմ կարծիքը չասեմ այն արձանագարումից հետո, որոնք նախկինում արել եմ հենց այս ամբիոնից՝ կառավարության զեկույցների քննարկման ժամանակ՝ ասելով, թե ինչպես է օգտագործվել Ղարաբաղյան շարժումը Հայաստանի պետականության չկայացման ճանապարհին։ Առանց սեթևեթանքի ուզում եմ վստահ ու աներկբա ասել՝ ես կարծում եմ, որ մենք Ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակենք»,- հայտարարեց Փաշինյանը (https://tert.am/am/news/2025/03/26/pashinyan-nikol/4226325):
Փաշինյանը նախ պետք է ապացուցի, թե Ղարաբաղյան շարժումն ինչպիսի է օգտագործվել Հայաստանի պետականության չկայացման ճանապարհին։ Եւ սա այն դեպքում երբ տակավին գործում է ՀՀ սահմանադրությունը, որի հիմքը ժողովուրդի կողմից ընդունվել է՝ Հայաստանի անկախության մասին հռչակագիրը, ուր և շեշտվել է ազգերի ազատ ինքնորոշման իրավունքի կենսագործումը, նաև Արցախի համար։
Նա պետք է ապացուցի անապացուցելին․․․ Մի պահ պատկերացրեք, թե Արևելյան Գերմանիային օտար տիրապետությունից ազատագրելու շարժումը որևե գերմանացի պետական պատասխանատու դիտարկեր, որպես Դաշնային Գերմանիայի պետականության չկայացման օգտագործված առարկա․․․
Ահա տեսնենք նմանօրինակ հարցին ի՞նչպես է մոտեցել Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (Էս․ Պե․ Դե․, հիմնադրված 1863թ․), որը առնվազն երեք անգամ՝ 1966թ․, 1969թ․ և 1972թ․, մինչև Բերլինի պատի փլուզումը, ստանձնել է Դաշնակային Գերմանիայի օրենսդիր և գործադիր իշխանությունները։
«Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը ապրում և գործում է ողջ գերմանական ժողովրդի մեջ,- ասվում է 1959թ․ Էս․ Պե․ Դե․ հիմնական ծրագրում,- ձգտում է ապահովել Գերմանիայի միասնությունը երաշխավորված ազատության մեջ:
«Գերմանիայի բաժանումը սպառնում է խաղաղությանը։ Սրա հաղթահարումը կենսական նշանակություն ունի գերմանացի ժողովրդի համար։ Միայն վերամիավորված Գերմանիայում ողջ ժողովուրդը կկարողանա ազատ ինքնորոշման միջոցով ստեղծել պետության և հասարակության բովանդակությունն ու ձևը» («Գոդեսբերգի Ծրագիր», Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության հիմնական ծրագիր, ընդունված կուսակցության արտահերթ համագումարում, Բադ Գոդեսբերգ, 1959թ․ նոյեմբերի 13-ից 15):
Ի՛նչքան ուսանելի ուսմունք ու սկզբունք կա վերը նշված տողերում՝ Հայաստանում բուսնած անողնաշար գործիչների մտայնության դեմ․․․ Եթե գերմանացի սոցիալ-դեմոկրատների սկզբունքային սույն կեցվածքը ընդհանրացնենք մեր իրականության համար, ապա կարելի է եզրակացնել հետևյալը․