Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը ակնկալում է Թուրքիայից հավասարակշռված որոշումներ Ստամբուլի Հաջիա Սոֆիայի տաճար-թանգարանի կարգավիճակի փոփոխության հարցում: Նման հայտարարությունն արել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք հետևում ենք Ստամբուլում Հագիա Սոֆիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին: Ակնկալում ենք, որ այս յուրահատուկ հուշարձանի կարգավիճակի վերաբերյալ ցանկացած որոշում հավասարակշռված կլինի ՝ հաշվի առնելով հավատացյալների համար այս խնդրի բարձր զգայունությունը», - մեջբերում է նախարարության մամուլի ծառայությունը: գերատեսչություններ
Նա նշել է, որ Թուրքիայում վերջին օրերին ակտիվացել են հասարակական քննարկումները տաճարի հետագա ճակատագրի և այնտեղ մահմեդական երկրպագությունը վերսկսելու հնարավորության վերաբերյալ:
Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշեցրել է Մայր տաճարի մշակութային և պատմական բացառիկ կարևորությունը`որպես համընդհանուր ժառանգություն: Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ տաճարը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում, և Մոսկվան հույս ունի, որ այս կարգավիճակի հետ կապված բոլոր պահանջները, ներառյալ օբյեկտի անվտանգությունն ու մատչելիությունը, խստորեն պահպանվելու են:
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ավելի վաղ կոչ էր արել Թուրքիայի իշխանություններին չփոխել Հաջիա Սոֆիայի կարգավիճակը և այն մզկիթ չդարձնել: