Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հրամանով նոր կորոնավիրուսի թեստավորումը պետք է իրականացվի բացառապես պետական միջոցներով։ Առողջապահության նախարարությունը Hraparak.am-ին է տրամադրել է այդ կազմակերպությունների ցանկը։
«Առողջապահության նախարարի 13.05.2020թ. թիվ 04-Ց ցուցման, կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակներում պետության հետ համագործակցությամբ և անվճար հիմունքներով իրականացնում են «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, «ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը, «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոց ՓԲԸ-ն և «Նատալի ֆարմ» ՍՊԸ-ն՝ բժշկական ցուցումով», - հայտնում է նախարարությունը։
Այս երեք-չորս կազմակերպություններին կորոնավիրուսի թեստավորումը հանձնելու նպատակը, ըստ նախարարության, համավարակի ավելի արդյունավետ կառավարումն է, թեստերի որակի վերահսկողության բարդություններից խուսափելն է և հիվանդների անձնական տվյալների պաշտպանությունը հնարավոր արտահոսքից։ Սակայն տեսնում ենք, որ լաբորատորիաների թվում է «Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոց ՓԲԸ-ն, որի տնօրեն Մհեր Դավիդյանցը, ինչպես հայտնի է, նախարար Թորոսյանի ընկերն է, և Փաշինյանի իշխանության սիրված օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «Նատալի ֆարմ» ՍՊԸ-ն։