Անցած տարվա փետրվարին հայտարարվեց Հայաստանում երկաթի երեք խոշոր հանքավայրի շահագործման մեկնարկի մասին: Ըստ այդմ՝ չինական «Ֆորչյուն օյլ» ընկերությունը պետք է 1500 միլիոն դոլար ներդներ հանքի շահագործման համար. գրում է «Հայկական ժամանակը»:
Երեկ, սակայն, նշում է թերթը, լրատվական կայքերը տեղեկություններ հաղորդեցին, որ չինացիները փոշմանել են և հեռանում են Հայաստանից: Այս տեղեկությունը ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում չհաստատեցին և չհերքեցին:
«Հայկական ժամանակը» գրում է, որ չինացիները կանխիկ 24 միլիոն դոլարով գնել էին հանքի շահագործման իրավունքին տիրապետող մի ընկերության բաժնետոմսերի մի մասը: 300 դոլար կանոնադրական կապիտալով այս ընկերությունը գրանցված է օֆշորներում և պատկանում է քաջ հայտնի Վարդան Այվազյանի որդուն և Տիգրան Արզաքանցյանին: Մանրամասները թերթը խոստանում է հայտնել առաջիկայում: