Ողբերգական պատերազմի հետևանքով մենք կորցրինք մեր ոսկե սերնդից լավագույններին, որոնց համար հող հայրենին թանկ էր ամեն ինչից: Մեր լավագույն զավակների կորստի ցավին դիմակայելը թեպետ դժվար է, բայց ճիշտ ճանապարհը, ցավն արհամարհելով, կրկին ապրելն է, ու փյունիկի նման նորից կրակներից վեր հառնելը:
Ահա այսպիսի նշանաբանով Կոտայքի մարզի Բջնիի Հովհաննես Թումանյանի անվան դպրոցի անձնակազմը հուշ-ցերեկույթ էր կազմակերպել գյուղի անհայտ զինվորի հուշարձանի տարածքում:
Բջնեցիները անմնացորդ նվիրվածությամբ մասնակցել են և' սովետական ժողովուրդների հայրենական մեծ պատերազմին, և' արցախյան երկու պատերազմներին: Վերջին պատերազմում անմահացան 19-ից 20 տարեկան երեք բջնեցի: Եվս մեկն էլ իր կյանքը հող հայրենիին էր ավանդել 2016-ի ապրիլյան պատերազմում:
Ու թեպետ դժվար է, բայց Բջնիի երեխաները իրենց մեջ ուժ են գտել, խեղդել վիշտը և այսօր մեծարում ու փառաբանում են իրենց հերոսներին՝ մեծ հավատով, որ մենք դեռ կվերադառնանք Շուշի: