Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախումբը հայտնում է, որ Պետդեպարտամենտը ձախողել է Ադրբեջանի կառավարությանը ԱՄՆ-ի աջակցության վերանայման համար հաշվետվողականության պահանջների կատարումը։
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեզը մարտի 2-ին հրապարակել է Կառավարության հաշվետվողականության գրասենյակի (GAO) զեկույցը: Ըստ նախագահ Մենենդեզի, ԱՄՆ-ի վարչակազմը խախտել էօրենքը (907-րդ բանաձևը)՝ Ադրբեջանին 164 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն ուղարկելով (2002-2020 թթ.): GAO-ի զեկույցը «բացահայտեց, որ մի քանի տարիների ընթացքում Պետքարտուղարությունը և Պաշտպանության նախարարությունը չեն ապահովել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական հավասարակշռության վրա ԱՄՆ-ի աջակցության ազդեցության մասին Կոնգրեսին ներկայացվող հաշվետվության օրենքով սահմանված պահանջները»,- ասվում է սենատորի հաղորդագրության մեջ:
Համաձայն սենատոր Մենենդեզի մամուլի հաղորդագրության, ԱՄՆ Կառավարության հաշվետվողականության գրասենյակի զեկույցի հիմնական բացահայտումները հետևյալն են.