ԱՄՆ պետքարտուղարությունն Ադրբեջանն ընդգրկել է այն երկրների ցուցակում, որտեղ առկա է ահաբեկչության սպառնալիք. տեղեկացնում է Ermneihaber-ը:
Ըստ թուրքական «haber7» լրատվական կայքի՝ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ներկայացրել է ճանապարհորդությունների անվտանգության մասին քաղաքացիների իրազեկման համակարգ: Պետքարտուղարության հայտարարության մեջ նշվում, որ թեև կովկասյան 3 երկրները սահմանակից են տարածաշրջանին, որտեղ ԻՊ-ի դեմ պատերազմ է ընթանում, սակայն այդ երկրներից Հայաստանում ու Վրաստանում ահաբեկչության ռիսկը ցածր է:
ԱՄՆ-ը զգուշացրել է իր քաղաքացիներին Ադրբեջան այցելելու հարցում: Հայտարարության համաձայն` այս երկրում ահաբեկչության հավանականությունը մեծ է, քանի որ Ադրբեջանում կան ահաբեկչական խմբավորումներ, որոնք ցանկացած պահի կարող են գործողություններ իրականացնել: «Ադրբեջանի զբոսաշրջային վայրերում, սուպերմարկետներում, առևտրի կենտրոններում, հյուրանոցներում, մշակութային կենտրոններում, դպրոցներում, ռեստորաններում և այլ հանրային վայրերում ահաբեկչական հարձակման վտանգ կա»,- ասված է հայտարարության մեջ: