Գերմանիան Թուրքիային և Հունաստանին առաջարկում է միջնորդություն կատարել Միջերկրական ծովում բացառիկ տնտեսական գոտիների սահմանազատման վերաբերյալ վեճը լուծելու հարցում: Երեքշաբթի նախատեսվում է արտգործնախարար Հայկո Մաասի այցերը Աթենք և Անկարա: Այս մասին հայտնում է Euronews- ը:
Երկուշաբթի օրը Հունաստանի խորհրդարանը կսկսի քննարկել Եգիպտոսի և Իտալիայի հետ կնքված սահմանների սահմանազատման վերաբերյալ համաձայնագրերը: Նրանց վավերացումը նախատեսված է օգոստոսի 26-ին: Եգիպտոսի խորհրդարանն արդեն վավերացրել է Հունաստանի հետ համաձայնագիրը, բայց Թուրքիան նշել է, որ չի ճանաչում այդ փաստաթուղթը և իր հետազոտական նավը, որը ուղեկցվում է մի խումբ ռազմանավերի ուղեկցությամբ, ուղարկել է վիճելի ջրեր:
Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պնդում է, որ Թուրքիան այնտեղ հետախուզական աշխատանքներ կատարելու իրավունք ունի: Ի պատասխան՝ Հունաստանը իր զինված ուժերը բերել է մարտական պատրաստվածության։