Վրաստանի մշակույթի եւ հուշարձանների պահպանության նախարար Գուրամ Օդիշարիան հայտարարել է, որ հայկական եկեղեցիները վերականգնվելու են անհատույց: Ըստ նրա` այդ որոշումը կայացրել է վարչապետը եւ հայկական կողմին ներկայացրել Երեւան կատարած այցի ժամանակ. տեղեկացնում է Apsny.ge-ն:
«Միմյանցից մի քանի քայլ հեռավորության վրա կանգնած են մզկիթ, հայկական եկեղեցի եւ վրացական տաճար: Մենք ավելի հարուստ կդառնանք, եթե ավելի շատ սիրենք, ավելի շատ հարգենք եւ ավելի շատ տանք»,- հայտարարել է նախարարը` ի պատասխան այն բանի, որ այդ որոշումը վրաց հասարակության մի մասի վրդովունքն է առաջացրել:
Նրա խոսքերով` վրացի փորձագետները ոսումնասիրել են այդ հուշարձանները եւ պարզել, որ դրանցից մի քանիսի վերականգնումը կարելի է սկսել մի քանի ամսից: Ըստ նախարարի` թեեւ եկեղեցիների պատկանելության վերաբերյալ վեճեր կան, սակայն դա կճշտվի հնագիտական հետազոտությունների արդյունքում: