ԱԺ-ը քննարկում է «Հայաստան» խմբակցության պօատգամավոր Լիլիթ Գալստայնաի կողմից մշակված «Պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը։
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում կարևորելով ներկայացված նախագիծն ասաց․ «Խոսք գնաց ռազմական ժամանակահատվածի ընթացքում պատմամշակութային արժեքների օգտագործման և նրանց նկատմամբ վերաբերմունքի խնդրին, այդ առումով ԶՈՒ-երում գոյություն ունի, մարտական պատրաստվածության հետ մեկտեղ, նաև՝ մարդասիրական առարկան, որով բավականին մանրակրկիտ կերպով ծրագրային ուսուցում է իրականացվում, թե ինչպիսի վերաբերմունք պետք է լինի, երբ մարտական գործողություններն ընթանում են պատմամշակութային հուշարձանների գոտում։ Նախկինում պատմամշակությին հուշարձանները կցված էին դպրոցներին և զորամասներին, որոնք համատեղ էին պահպանվում»,-ասաց Սեյրան Օհանյանը։