«Թուրքական աշխարհի» քարտեզի հանձնմանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, ինչպես նաև դրանում ռուսական շրջանների ընդգրկմանը մեծ նշանակություն չի տրվել երկրի ներսում և գործնականում չի լուսաբանվել լուրերում, ուստի այս ժեստը. հազիվ թե որևէ կերպ ուղղված լինի Ռուսաստանի դեմ։ Այս կարծիքը Lenta.ru-ին հայտնել է թուրքական Մալթեփեի (Ստամբուլ) համալսարանի պրոֆեսոր Հասան Ունալը։
Քաղաքագետը ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ քարտեզի վրա տարբեր գույներով նշված են ինչպես պետությունները, այնպես էլ առանձին շրջանները, որտեղ ապրում են թյուրքական ժողովուրդներ։ Նրա խոսքով՝ «թուրքական միասնություն» հասկացությունը չի ենթադրում պետությունների և տարածաշրջանների անեքսիա կամ միավորում. դա ուղղակի անհնար է ժամանակակից աշխարհում, ինչպես ցույց է տալիս Սիրիայի և Եգիպտոսի օրինակը, որոնք փորձել են միավորվել Արաբական Միացյալ Թագավորության մեջ։ Հետևաբար, խաղադրույքը դրված է թյուրքական այլ շրջանների և երկրների հետ սերտ հարաբերությունների պահպանման վրա։
«Այս պահին Թուրքիայում չկան հակառուսական և պանթուրքիստական տրամադրություններ, որոնք քարոզվում էին Արևմուտքի կողմից սառը պատերազմի ժամանակ։ Սա միայն կվնասի երկրի շահերին, և բոլորը դա հասկանում են»,- պարզաբանել է Ունալը:
Նա նաև առաջարկել է Ռուսաստանին դիտորդի կարգավիճակ տալ Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունում՝ ցույց տալու համար, որ Թուրքիայի այդ քաղաքականությունն ուղղված չէ Մոսկվայի դեմ։