Աշխարհում չկա այնպիսի երկիր, որի բանակը պատրաստվում է խաղաղության: Բանակի խնդիրն է պատրաստ լինել ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի: Այդ մասին լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի խոսնակ Վագիֆ Դյարգահլըն` մեկնաբանելով ՀՀ ՊՆ ղեկավար Դավիթ Տոնոյանի հայտարարությունը, թե Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը պետք է պատրաստի բանակին խաղաղության. հայտնում է Haqqin.az-ը:
Նրա խոսքով` բանակի գործառույթն է մշտապես լինել մարտական պատրաստության վիճակում, պաշտպանել երկրի անկախությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը:
«Ադրբեջանի ԶՈւ գերագույն հրամանատարը հայտարարել է, որ եթե Հայաստանը ցանկանում է խաղաղություն, ապա հայ զինվորները պետք է լքեն ադրբեջանական հողերը: ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը պետք է մեկընդմիշտ գիտակցի, որ մեր բանակը կարող է մտածել խաղաղության մասին միայն ադրբեջանական հողերն օկուպացումից ազատագրելուց հետո: Իսկ ներկայիս պայմաններում Ադրբեջանի բանակը պատրաստ է ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի»,- ասել է մամուլի խոսնակը: