Կառավարության վաղվա նիստում Սփյուռքի նախարարությունը հարց է ընդգրկել՝ հավանություն տալ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի 2016 թվականի ծրագրին և միջոցառումների ցանկին, ինչպես նաև հանձնարարել Սփյուռքի նախարարին, տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարին, արտաքին գործերի նախարարին, Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարին, կրթության և գիտության նախարարին, առողջապահության նախարարին, կառավարությանն առընթեր ոստիկանության պետին, կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետին, մարզպետներին և առաջարկել Երևանի քաղաքապետին` ապահովել նախատեսված ծրագրի և միջոցառումների կատարումը:
Նախագծի ընդունումը նպատակ ունի նպաստել Սփյուռքում հայ մշակույթի և մշակութային ինքնության պահպանմանն ու զարգացմանը, աջակցել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը, համագործակցության նոր ձևաչափերի ձևավորմանը, սատարել Հայաստանի և Սփյուռքի երիտասարդ ստեղծագործողների միջև մշակութային կապերի խորացմանը և համատեղ ծրագրերի մշակմանը և իրականացմանը, օժանդակել ժամանակակից հայ արվեստի զարգացմանը և գովազդմանը: