Սիրիայում զինված ուժերի հարաբերակցությունը փոխվել է հօգուտ բանակի, որը վերջին շրջանում կարեւոր հաջողությունների է հասել ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարում. հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը լիբանանյան «Ալ Մանար» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: Այն ամբողջությամբ կհեռարձակվի այս երեկոյան, իսկ մինչ այդ դրանից հատվածներ է ներկայացրել սիրիական գործակալություններից մեկը. տեղեկացնում է ИТАР-ТАСС-ը:
«Մարտը ահաբեկիչների դեմ կշարունակվի մինչեւ հաղթական ավարտը»,- հայտարարել է Ասադը: Նա դատապարտել է Թուրքիային, Սաուդյան Արաբիային եւ Կատարին, որոնք «ֆինանսավորում եւ ամենայն աջակցություն են ցուցաբերում գրոհայիններին»: Ըստ Սիրիայի նախագահի` այդ երկրների օժանդակությամբ Սիրիա է ներթափանցել 100 հազար վարձկան:
Ասադը հաստատել է, որ «Հըզբոլլահի» մարտական ջոկատները կառավարական ուժերի կողմից մասնակցում են մարտերին, որոնք ընթանում են Լիբանանի հետ սահմանակից շրջաններում, սակայն, ըստ նրա, «մարտերը հակառակորդի հետ վարում է սիրիական բանակը»: