ԱՄՆ-ն մտահոգված է ԿԺԴՀ-ի կողմից միջուկային փորձարկումների անցկացման հնարավորությամբ, շփումներ է պահպանում գործընկերների հետ, ուրբաթ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Պենտագոնի ներկայացուցիչ Սաբրինա Սինգհը:
«Մենք պահպանում ենք մտահոգությունը միջուկային փորձարկման հնարավորության վերաբերյալ։ Մենք գիտենք, որ Հյուսիսային Կորեան շարունակում է նախապատրաստություններ կատարել նման խմորումների համար «․․․» և այդ պատճառով մենք սերտ կապեր ենք պահպանում տարածաշրջանում մեր դաշնակիցների ու գործընկերների հետ», - ասել է Պենտագոնի ներկայացուցիչը։ Նրա խոսքով՝ դա արվում է «եթե փորձարկումն իրականացվի, անհրաժեշտության դեպքում կարողանալ արագ արձագանքել դրան» նպատակով։
Չորեքշաբթի և հինգշաբթի Հյուսիսային Կորեան օրական երկու անգամ հրթիռային հարվածներ է իրականացրել: Հինգշաբթի առավոտյան արձակվել են երեք հրթիռներ, որոնցից մեկը, ենթադրաբար, միջմայրցամաքային էր: