Ադրբեջանը ձգտում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն և անվտանգություն ապահովել. ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղ օվկիանոսի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի 77-րդ նստաշրջանում. հաղորդում է AzerTAc-ը:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը կարևոր ներդրում է ունեցել տարածաշրջանային այնպիսի նախագծերի իրականացման գործում, ինչպիսիք են Արևելք-Արևմուտք, Հյուսիս-Հարավ, Հյուսիս-Արևմուտք տրանսպորտային միջանցքները:
«Ներկայումս մենք աշխատում ենք Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի վրա, որը կդառնա Ասիան Եվրոպայի հետ կապող Արևելք-Արևմուտք միջանցքի բաղկացուցիչ մասը: Այս միջանցքը կամրապնդի Ադրբեջանի դիրքը որպես Եվրասիայի տրանսպորտային և նյութատեխնիկական ապահովման կենտրոնի: Ես հրավիրում եմ գործընկեր երկրներին Ասիական-Խաղաղօվկիանոսյան ավազանից՝ դիտարկելու տարածաշրջանային այս ծրագրի ներուժը»,- ասել է Ալիևը: