Օտարերկրյա գործակալների ռեսուրսների վրա գովազդն արգելող օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Պետդուման, գրում են ռուսական լրատվամիջոցները։
Որոշումը վերաբերում է ցանկացած հարթակի՝ կայքերի, բլոգների, սոցիալական ցանցերի։ Արգելվում է նաև գովազդել օտարերկրյա գործակալների ռեսուրսները լրատվամիջոցներում և համացանցում։
Արգելքները խախտելու դեպքում ֆիզիկական անձը կպատժվի մինչև 50 հազար, իսկ իրավաբանական անձը՝ մինչև 500 հազար տուգանքով։ Այն նաև նախատեսում է քրեական պատասխանատվություն՝ մինչև երկու տարի ազատազրկում։
Այս մասին իր տելեգրամյան ալիքում հայտնել է նաև Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, նշելով՝
«Այդ գումարը ստացած սրիկաներից շատերը չեն թաքցնում, որ դրանք օգտագործել են Կիևի նացիստական ռեժիմը ֆինանսավորելու համար, որը սպանում է մեր զինվորներին, սպաներին և քաղաքացիական անձանց։
Միայն անցյալ տարի ավելի քան 200 ռուս ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք իրենց ապրանքներն ու ծառայությունները գովազդել են օտարերկրյա գործակալների տեղեկատվական ռեսուրսներում»։