Մեկնաբանելով ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսի հակիրանական հերթական հայտարարությունը, Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Ղասեմին դրանք անհեթեթություն է որակել. տեղեկացնում է ԻՌՆԱ-ն:
Հիշեցենք, որ նախօրեին Վարշավայում կայացած «Խաղաղությունն ու անվտանգությունը Մերձավոր Արևելքում» խորհրդաժողովի ընթացքում ԱՄՆ փոխնախագահն Իրանին համեմատել էր նացիստական Գերմանիայի հետ՝ նրան մեղադրելով հակասեմականության մեջ:
«Այդ անհեթեթ հայտարարությունները բացառապես քարոզչական բնույթ են կրում եւ բխում են նրա քինախնդրությունից և զայրույթից»,- ասել է ԱԳՆ մամլո խոսնակը՝ հավելելով. «Նրանք, ովքեր ծանոթ են պատմությանը եւ իրենց խոսքերում կա դույզն ինչ արդարություն եւ անկողմնակալություն, երբեւէ իրականությանը չհամապատասխանող, նման անհեթեթ հայտարարություններով հանդես չեն գա»:
Նա ԱՄՆ փոխնախագահին եւ այդ երկրի այլ պաշտոնյաներին խորհուրդ է տվել համբերատար լինել եւ ուսումնասիրել պատմությունը, քանի որ կան անհերքելի պատմական փաստեր, որոնց փոխել չի կարող ոչ ոք: