ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Էլի Վիզելի` Ցեղասպանության եւ դրա կանխարգելման ակտը` ցեղասպանությունների մասին օրենքը, որը ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից:
ԱՄՆ Հայ Դատի հանձնախումբը ողջունել է Թրամփի այս քայլը` շնորհակալություն հայտնելով նաև նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն ու աջակցությունն են ունեցել դրա իրականացման գործում:
ԱՄՆ Հայ Դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը շնորհակալություն է հայտնել օրենքի ձևավորման և մշակման համար աշխատանք տարած սենատորներին և կոնգրեսականներին:
«Մենք` որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամերկահայ ժառանգներ, ուրախ ենք տեսնել օրենքի վերածված այս նախագիծը, որը խոսում է անցումային արդարության, քրեական պատասխանատվության և բարոյական հրամայականի մասին տեղի ունեցած ցեղասպանություններից դասեր քաղելու և նոր վայրագությունները կանխարգելելու հարցում»,- ասել է Համբարյանը: